Mágia nie je iba dávnou minulosťou, ale je praktizovaná aj dnes

Autor: Ľuboslava Hloušková | 23.11.2012 o 19:16 | (upravené 24.11.2012 o 9:40) Karma článku: 6,81 | Prečítané:  176x

Prejavy magického myslenia a jeho praktizovania nachádzame v dosiaľ uskutočňovaných ľudových tradíciách ale, aj inde. Jednou z nich sú Veľkonočné sviatky – šibačka. Je to typ kontaktnej mágie. Tento sviatok jari má prastarý pohanský základ. Práve tak často obľúbená šibačka – mlátenie/šibanie dievčat/žien predstavuje dnes skôr až sadistický význam. „Šibák“ alebo bič bol pôvodne vyrábaný z pružného prútiku plného jarnej miazgy a sily prebúdzajúcej sa jari, ktorý mal preniesť na ženy plodnosť – životodarnú silu, mal ju „omladiť“. Tento magický význam magického poslania „plodnosti“ sa prakticky vytratil, nahradil ho tzv. výprask rôznymi umelo vyrobenými šibákmi, alebo pod. Ďalším prejavom mágie je v podobe tradičného Veľkonočného pečiva, ktoré symbolizovalo bohatú úrodu v rastlinnej a živočíšnej ríše.

 

S magickými predstavami súvisí taktiež významný kultúrny jav akým je inštitúcia daru alebo samotného obdarovania. Známy antropológ Marcel Mauss tvrdí, že "Prijatý, vymenený dar zaväzuje tým, že prijatá vec nie je iba nezúčastneným objektom. Napriek tomu, že už neparí darcovi, no naďalej si z neho niečo uchováva. Jeho prostredníctvom je obdarovaný napojený na darcu…" Inými slovami z toho vlastne vyplýva, že dáva niečo zo seba, zo svojej podstaty.

Rôzne dary - obrázky svojich blízkych, ktoré si uchovávame na spomienku na obdarovaného, šperky – najmä prstene, ktoré majú symbolický význam spojenia (zásnuby, sobáš), mali magicky prepojiť obdarovanú osobu a darcom. Oficiality – návštevy politikov, súkromné rodinné návštevy sa určite nezaobídu bez daru, čiže symbolicky potvrdiť spojenectvo, priateľstvo, dobré vzťahy. Zaujímavé je, že v dnešnej spoločnosti, kedy to už nepokladáme za magický prejav, majú veci, ktorých vlastníkmi boli významne spoločensky uznaní ľudia (umelci, športovci, vedci a pod.) mnohokrát veľkú finančnú hodnotu.

Múzeá plné cenných predmetov, ktoré patrili významným predstaviteľom kultúrneho a aj spoločenského života, tiež poukazujú na fakt, že aj tu sa prejavuje mágia dotyková. Návštevníci múzeí sa síce nesmú dotýkať týchto predmetov, ale kamerové záznamy sú ich dôkazom, že to tak vôbec nie je.

Ďalším nemenej dôležitým prejavom magického myslenia aj v súčasnosti sú povery. Vznikli na základe získania udržania si šťastia alebo odvrátenia nešťastia. Napríklad rozbitie zrkadla – sedem rokov nešťastia, a v mágii sa črepy vysvetľujú ako hojnosť, ktorá je na jednej strane priaznivá, zatiaľ čo zrkadlo v neporušenom celku sa chápe odraz osoby a jeho porušením je tento odraz zničený.

Aby som sa mohla vrátiť ku tradíciám, kde sa praktizuje mágia, by som spomenula Vianoce. Magické myslenie v podobe povery prekrojenia jablka na dve rovnaké polovice, je vlastne tiež obrazne stotožnené z danou osobou, prípadne liatie olova do vody a pod. Všetky tieto magické praktiky vyvolávajú psychické uspokojenie, že je všetko v poriadku alebo že bude.

V dávnej minulosti sa používala mágia predovšetkým na zabezpečenie úrody, zdravia. No bola aj základom zrodu spoločnosti, jej hierarchie (mág, šaman, kúzelník – tvorili autoritu skupiny). Magické myslenie pramenilo z obáv a úzkosti. Nerozumeli prírodným katastrofám, chceli prírodné zákony ovládať. Verili, že pomocou mágie môžu ovplyvňovať transcendentne sily prírody tým, že realizovali rôzne obrady. Časom prišli na to, že sa to proste nedá. Na čo však je do­bré vedieť o čosi o mágii, magických predstavách, magickom myslení? Takto vieme, že napr. z alchýmie vznikla chémia; vieme pochopiť vtedajšie a dnešné správanie sa ľudí v spoločnosti. I keď v „modernej“ - dnešnej spoločnosti v rôznych formách stále existuje magické myslenie, ktoré vo svojej podstate je by som povedala v rozpore s racionálnym chápaním, a ktoré bolo, je a myslím, že aj bude pretrvávať i naďalej v podobe stále sa opakujúcich ľudových tradícii. A na záver, kto ešte tvrdi, že mágia patrí do minulosti, rozprávok, strašidelných príbehov?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?