Dobrovoľníci a „dobrovoľníci“

Autor: Ľuboslava Hloušková | 2.12.2012 o 16:47 | Karma článku: 5,32 | Prečítané:  283x

  Nie je „dobrovoľník“ ako dobrovoľník? Aký je vlastne rozdiel medzi nimi? Na prvého máme zákon č.406/2011 Z.z. Zákon o dobrovoľníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý upravuje právne postavenie dobrovoľníka a právne vzťahy pri poskytovaní služieb a dobrovoľníckej činnosti dobrovoľníkom. Ďalej definuje dobrovoľníka ako fyzickú osobu, ktorá na základe svojho slobodného rozhodnutia vo svojom voľnom čase bez nároku na odmenu poskytuje inej osobe dobrovoľnícku službu. No súčasne návrh zákona vymedzuje, čo sa nepovažuje za dobrovoľnícku činnosť. A teraz sa asi spýtate, čo je ten „dobrovoľník“?  

 

Dobre, teraz po poriadku. Takže fyzická osoba, čiže ktokoľvek – každý zamestnanec (v tomto článku takmer každý zamestnanec u nás), pracuje vo svojom voľnom čase. Tento čas sa nazýva aj pracovným, pretože samozrejme v tomto čase sa pracuje. Človek nie je doma. Nie je na dovolenke, neoddychuje, neužíva si, nerobí si pre seba program, prípadne si nebuduje svoju domácnosť. Nevenuje sa sebe a svojej rodine alebo priateľom a známym, ale venuje sa práci. Takto svoj čas a svoju energiu, ktorú by mohol tráviť inými už spomínanými spôsobmi, míňa na pracovnú činnosť, za ktorú dostáva odmenu – plat.

Je tento plat adekvátny? Určite nie. Každý to vie, ale zatiaľ mlčí. Mlčí dovtedy, pokiaľ mu nepretečú nervy a povie si, že už má tohto vykorisťovania dosť, že má naviac (a má) a tak vznikne myšlienka na štrajk. Spustí sa postupne lavína hnevu aj u ostatných nespokojných spolupracovníkov, začína sa štrajkovať. Takže, ak by sme tento zárobok začali porovnávať so zárobkami za tú istú pracovnú činnosť s vyspelými krajinami, dospeli by sme k polovičnému, niekde až dvojtretinovému rozdielu v náš neprospech. Kde je chyba? Horšie pracujeme? Dávame menej na dane? Alebo je to tak, že jednoducho nie je v pracovných zmluvách v časti o výmere mzdy, ktoré dobrovoľne podpíšeme, iba uvedené aspoň malými písmenami, že suma je za prve hodiny pracovného času a za ďalšie je to dobrovoľná činnosť. Služba, za ktorú nedostaneme nič. Tieto peniaze vlastne darujeme svojmu zamestnávateľovi za to, že sme zamestnaní, že môžeme platiť účty na svoje životné potreby.

Už na začiatku článku je predsa uvedené, že máme zákon, kde je presne vymedzené čo je a akou činnosťou sa zaoberá dobrovoľník. Za dobrovoľnícku činnosť podľa tohto zákona sa nepovažuje okrem iného aj činnosť, ktorá je vykonávaná v pracovnoprávnom vzťahu. A tu je „pes zakopaný“. Uznávam, že to nie je v pravom zmysle dobrovoľnícka služba, ale je to činnosť vykonávaná vrámci nášho voľného času. Preto by bolo dobré sa zamyslieť nad zmenou úpravy, aby sa z tohto dôvodu buď doplnilo slovo „dobrovoľník“ a „dobrovoľnícka činnosť“ alebo ho inak pomenovať a presne definovať do tohto zákona, prípadne iného.

A nakoniec dobrou správou je asi jediná výhoda, že za tento pravidelný nevedome dobrovoľný dar (finančný) pre zamestnávateľa ešte nemusíme platiť dane. Tak načo tie štrajky? Alebo sa mýlim a je to celé inak?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?