...ach tie drogy...

Autor: Ľuboslava Hloušková | 7.12.2012 o 22:20 | (upravené 7.12.2012 o 22:31) Karma článku: 3,99 | Prečítané:  525x

  Droga je odborne povedané psychotropná látka, ktorej požívanie môže viesť k drogovej závislosti. Čo vyvoláva závislosť – návyk? To, že ovplyvňuje myseľ, vôľu a úsudok. Závislosť je daná najmä tendenciou zvyšovania dávky. Dávky sa zvyšujú pre ich účinok. Z rôznych článkov o drogách a s ich užívaním, som sa dočítala a myslím, že je to každému jasné, že na ten istý/rovnaký účinok potrebuje časom užívateľ drogy stále väčšiu a väčšiu dávku.

 

Prečo sú drogy zlé? Zo zdravotného hľadiska poškodzujú imunitný systém, zlyháva psychika, často alebo takmer vždy to končí smrťou. Drogy ničia aj život – vylúčenie zo školy, rozviazanie pracovného pomeru. Finančne náročné – postupné zvyšovanie dávky. Drogovo závislý človek potrebuje stále viac a viac peňazí. To vedie k majetkovej trestnej činnosti, ktorá sa najprv odohráva doma, neskôr mimo domova. Takže drogy ničia život ako taký – rozpad rodiny, postupná strata priateľov. Nakoniec človek ostáva sám, opustený a s „depkou“ ako hrom.

Doteraz som mala na mysli najmä „tvrdé drogy“, ale u nás sú spoločensky tolerované drogy alkohol a nikotín. Z ich predaja má zisk štát v podobe spotrebných daní. V niektorých krajinách už akceptujú marihuanu, časom možno aj u nás. V islamských krajinách naopak je alkohol zakázaný. Je marihuana horšia alebo lepšia ako nikotín, alkohol? V čom? Po ich užití sa vraj ľudia cítia lepšie – uvoľnenie, smiech. Alkoholom si zas liečia „boľavé srdce“. Fajčenie nikotínu spôsobuje rakovinu pľúc, avšak závislosť na ňom nemá nežiadúce účinky – halucinácie, narušenie orientácie v čase a priestore, poruchy koordinácie a pod. Predaj nikotínu-cigariet nemá liečivé účinky ako Marihuana, nespôsobuje agresivitu a sebaneovládanie sa ako alkohol. Čo majú spoločné? Skončiť s nimi je veľmi ťažké a náročné nielen pre samotného užívateľa ale aj pre jeho rodinu a blízkych.

Čo by priniesla legalizácia drog? Pravdepodobne, by si ľudia začali myslieť, že svet sa načisto zbláznil, drogoví diléri by sa neskrývali, možno by predávali čistejšie drogy; určite by sa zvýšil počet narkomanov, čo by bolo v konečnom dôsledku vlastne niečo normálne. Lenže droga ovláda človeka, nie človek drogu. Takže podľa mňa nič dobré by to neprinieslo. Zase na druhej strane, totálny zákaz, to je nereálne. Aj tak by sa zase našli „maníci“, ktorí by radi zbohatli z ľudskej neschopnosti ovládania drog ich užívateľmi. Tak legalizovať, či nelegalizovať drogy? Ktoré? Ako? Koľko? To už nechám na nami zvolených (či už sme boli voliť či nie – sme si ich zvolili) zákonodarcov.

Chceme slobodu, chceme žiť krajšie, lepšie, pohodlnejšie. Domnievam sa, že k tomu nepotrebujeme drogy. Prežiť trošku väčšie šťastie, úprimnú lásku, udržať zdravie, zachovať krásnu prírodu môžeme aj tak. Napríklad samotným spôsobom života. Nemôžeme chcieť aby sa svet zmenil, musíme sa zmeniť my. Tak teda tvorme, sme predsa tvorivé bytosti. Vytvorme si lepší a krajší svet, v ktorom prežijeme úžasný život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?