Zrelý vek, paráda

Autor: Ľuboslava Hloušková | 9.12.2012 o 20:54 | (upravené 9.12.2012 o 21:09) Karma článku: 6,14 | Prečítané:  431x

Blíži sa nezvratne. Je úžasné sa ho dožiť. Ako 20-nička som sa tešila naň a aj stále ešte i dnes teším. Arabské príslovie hovorí, že: „Každý vek si zasluhuje svoju úctu“. Súhlasím. Veď v každom veku sa s niečim trápime, niečomu tešíme, niečo nové objavujeme. Známu vetu, ktorú často počujem a aj ja som ju parkrát vyslovila: „..toto vedieť/mať tento rozum, keď som mal/a …, inak by to dopadlo.“, už nepoužívam. No a čo, aké by to bolo keby sme všetko hneď vedeli a všetkému rozumeli. Skeptici a pesimisti by si to možno ... Optimisti, boli by? Možno áno, možno nie. To nie je pre mňa podstatné. Podstatné je, že sa z toho môžem poučiť nielen ja, ale aj iní. Najradšej by som sa učila na cudzích chybách, ale nie vždy sa mi to podarí.

 

Podľa vývinovej psychológie sa zrelý vek začína okolo 40-tky a je až do začiatku staroby. V.Lévi napísal - „Ani tí najdospelejší nie sú vždy a vo všetkom dospelí. Z toho vyplýva zodpovednosť i radosť zo sebazdokonaľovania.“ Kedy vlastne človek je naozaj starý? Keď sa tak cíti fyzicky a aj psychicky. Tak robme nejaký šport, budeme fit a zdravší, vitalnejší. Šport pomáha pozitívne myslieť. Mentálne, psychicky sa dá aj napríklad riešením krížoviek alebo sudoku, prípadne niečo začať študovať, na čo nikdy predtým nebolo času. Splniť si nejaké dávne želanie. Nezačať až v dôchodkom veku, tento sa stále posúva.

V dnešnej dobe (v minulosti to tak nebolo? Určite?) sa ľudia obávajú tohto veku. Ak medzi nich nepatríte, česť výnimkám. Z môjho malého prieskumu (takmer 2000 ľudí) o najlepšom veku v živote človeka, som zistila že až 87% chcú byť dlhšie mladí, a zrelí – až keď už budú „kariérovo zahojení“. Viem, je to slangový výraz, ale často sa vyskytujúci v odpovediach. Chcú iba istotu. Aj ja. Potrebujú mať dostatok financií na platenie účtov, postarať sa nielen o seba, ale aj o svoje deti. Ideálne by bolo zadovážiť si/zarobiť peniaze, majetok ešte dávno pred starobou. Veď užívať si mladý, plný energie je iné ako starý s ubudajúcimi silami. No dá sa tak či tak.

Zrelý vek je označovaný aj ako „zlatý vek“; je ešte aj vekom produktivity, pracovnej aktivity. Zamestnanosť, s ktorou súvisí najmä možnosť príjmu financií je dôležitá. Mnohí si myslia, že už v tomto veku si nenájdu prácu, ak ju stratili alebo, že už nie sú takí dobrí, flexibilní, energický, počítačovo zruční ako ich mladší kolegovia/gine. Myslím si, že schopnosti sa vekom neznižujú, naopak zvládanie či už fyzických alebo duševných nárokov dopĺňajú doterajšie skúsenosti, osobné úspechy, a to je veľkou výhodou. Cudzie jazyky a počítačové zručnosti sa dajú doučiť. Učíme sa celý predsa život. Sú rôzne kurzy, knihy a aj sami zamestnávatelia sa snažia v rámci zvyšovania kvality práce posielať svojich zamestnancov na školenia. Ďalšou výhodou sú už odrastené deti, pre ktoré netreba chodiť do škôlky a na krúžky, byť doma s nimi počas choroby. Nie nadarmo sa malým deťom hovorí malé sople.

V prípade, že z kapacitných a iných rôznych dôvodov (finančná kríza, zrušenie miesta, redukovanie zamestnancov), prepustia práve človeka v zrelom veku, je na škodu pre firmu, nie je neho samotného. Prečo? Pretože práve nazbieranými skúsenosťami, získanými zručnosťami, v lepšom prípade aj ušetrenými peniazmi je väčšia šanca začať napríklad s podnikaním. To je obrovská výhoda. Uznávam, že dá sa začať aj skôr, ak má človek základný kapitál, chuť, možnosť, ale tie skúsenosti. Hm - na čo si treba dávať pozor, čomu sa vyvarovať, na čo sa zamerať, s čím sa bude musieť vysporiadať na začiatku a počas podnikania, aké taktiky použiť. Komu sa nepodarilo žiaľ usporiť peniaze, tak práve pomocou eurofondov je možné získať počiatočný kapitál potrebný na začatie s podnikaním. Nepochybujte! Keď začnete o sebe pochybovať, budú postupne aj ostatní. Premýšľajte čo a ako zmeniť. Osamostatniť sa – byť sam sebe pánom. Alebo aj nie. Niekomu vyhovuje skôr pracovať pre niekoho, byť zamestnaný u niekoho. Tak držím palce, aby vedeli oceniť skúsenosti. Aj na pracovisku sa dajú meniť veci – postúpte.

Teším, teším na všetko čo ma čaká. Nechcem spomaliť svoje stárnutie. Nechcem zastaviť svoj čas. Chcem vidieť a prežiť všetko tak ako ma byť, čo najviac. Zažiť mladosť, starobu, zmenu času. Domnievam sa, že žijem tak ako sa mne páči a nikým tým neubližujem, robím to čo ma bavím. Som spokojná. Občas šťastná, občas nešťastná. Ak som niekoho inšpirovala, nadchla, dala nádej... – super; ak nie, ak som niekoho nudila, hm, píšem iba na čo myslím, čo práve čítam, o čom premýšľam...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?