Bude ešte nejaký iný v budúcnosti kalendár?

Autor: Ľuboslava Hloušková | 23.12.2012 o 17:39 | Karma článku: 3,61 | Prečítané:  389x

  Toľko možností na počítanie času, určovanie dĺžky dňa a noci, mesiaca, roka a pravidelne opakujúcich sa cyklov, ktorým sú kalendáre od výmyslu sveta, sa mi ponúka pri hľadaní odpovede na otázku, či ešte aj tak niekto (ne)vymyslí úplne iný kalendár alebo už možno aj existuje (aspoň návrh).

 

Podľa Mayského kalendára mal nastať koniec sveta 21.12.2012 (ale podľa ktorého?). Mali totiž dva. Prvý sa volal Tzolkin a druhý Haab. Kalendár Tzolkin bol na rituálne účely s cyklom 260 dní na základe vypočítaných pohybov Venuše. Má dva cykly, a to jeden cyklus je 13 dňový od 1 do 13 a druhý cyklus je 20 dňový od 0 do 19. Jednotlivé dni mali názvy, ktorých význam a zobrazenie boli vyjadrené v symboloch udalosťami zo života. Druhý kalendár, ktorý bol odvodený z pohybu Slnka, mal 360 dní a 18 mesiacov. Každý mesiac mal 20 dní, ich názvy (mesiace), mali tiež pravdepodobne význam z ich života. Neskôr ho upravili pridaním mesiaca Wayeb, ktorý mal iba 5 dní - nešťastné dni. Kalendár Mayov vznikol asi v roku 3114 pred n.l. a trval až do roku 800 n.l., kedy sa Mayovia ako civilizácia záhadne stratili.

Vznik súčasného kalendára, ktorý prešiel dlhou etapou svojho vývoja, predchádza mnoho iných: Lunárny kalendár, Solárny kalendár, Rímsky kalendár, Juliánsky kalendár, Gregoriánsky kalendár, Grécky kalendár, Egyptský kalendár, Židovský kalendár, Mohamedánsky kalendár, Koptský kalendár, už spomínaný Mayský kalendár. Ak by som ich začala v tomto článku opisovať tak, prvom rade by to bol veľmi dlhý článok, v druhom rade by to bola pestrá paleta rôznorodosti časových údajov, či už z astronomického, kultúrne-náboženského pohľadu mali praktické využitie na určovanie spoločenských aktivít - sviatkov a náboženských zvyklostí; začiatku a konca dňa, týždňa, roka a možno aj sveta.

Teraz po „konci sveta“ by teda mohol byť nejaký nový. Zaujímalo by ma, ako by sa vyriešil priestupný rok a či by bol; koľko dní by mal mesiac, týždeň, rok, počet mesiacov rok, týždňov mesiac, ich názvy; aké sviatky (štátne, cirkevné, zvykové dané vlastnou kultúrou národa) boli zahrnuté, ktoré by naopak boli vyňaté. Možno sa dočkám niečoho nového, možno to ostane pri starom, možno sa raz úplne odstránia hranice medzi štátmi (nereálne zatiaľ) a možno potom sa vytvorí nový kalendár a začne sa nový letopočet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?